Vana ve Ekipman İzolasyonu

Vana ve Ekipman İzolasyonu

Vana ve Ekipman izolasyonu, bakım gerektiren ekipmanlar olduğundan, bunlarda sabit izolasyon uygulamaları yerine, sökülüp takılabilen ceket tipi izolasyon kullanımı daha uygundur. Vana ceketleri, ısı enerji verimliliği uygulamalarında tercih edilen ürünlerin başında gelmektedir. Genel amaç sıcak hatlardaki enerji kaybını minimuma indirerek işletme enerjisi giderlerini azaltmaktır.

Firmamız vana ceketi yalıtımı konusunda Türkiyedeki ve Dünyadaki teknolojik gelişmeleri yakından takip etmekte, vana ceketi yalıtım malzemeleri ile en uygun çözümleri sunmaktayız.

 

VANA YALITIM CEKETLERİ

 Günümüzde enerji kaynaklarının tükenmekte olması, bu kaynakların rasyonel bir biçimde kullanılmasını zorunlu kılmaktadır. Ülkemizde yeni inşa edilen ve mevcut yapılarda yalıtım konusunda son yıllarda artış gözlenmekle birlikte enerji tasarrufu açısından yeterli düzeye gelinmediği görülmektedir. Özellikle ısı yalıtımı, enerji kullanımı ve tasarrufunda çok önemli rol oynamaktadır. Avrupa birliği ülkelerinde enerjinin %50 sinden fazlasının mahal ısıtma amacıyla kullanılıyor oluşu özellikle mahallerde yapılacak olan yalıtım uygulamalarının öneminin bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Yapılan çalışmada, ısıtma sistemlerin önemli ölçüde ısı kaybının meydana geldiği vanalardaki ısı kayıplarını azaltmak için vana ceketlerinin ısıl analizi sayısal olarak incelenmiştir

Ayrıca ısı yalıtımı sayesinde daha az yakıt madde yakılacağından atmosfere daha az karbondioksit ve diğer zararlı gazların yayılmasını sağlar ve bu sayede sera etkisi azaltılır ve küresel ısınma önlenir. Yalıtım sayesinde kışın yakıt malzemeleri (kömür, petrol, doğal gaz) daha az kullanılır. Isı yalıtımı ile sağlanacak enerji tasarrufu sayesinde konfordan vazgeçmeden enerjiyi verimli şekilde kullanmak ve enerji maliyetlerini düşürmek mümkün olacaktır. Yapılarda özellikle ısıtma sistemleri elemanlarının yalıtılması önemli ölçüde enerji tasarrufuna katkı sağlayabilecektir. Isıtma sistemlerinde genellikle yalıtılmayan vana ve armatürlerde (Vana, pislik tutucu, çek valf, kompansatör, eşanjör, su tankı vs.) ise bu sistemlerin en fazla ısıl kayıplarının görüldüğü yerler olarak bilinmektedir. Vana ve armatürlerdeki ısıl kayıpları engellemenin yolu vana ceketlerinin kullanılmasıdır. Vana ceketi, vana ve armatürlerde enerji kayıplarını en aza indirmek ve enerji verimliliğini sağlamak maksadıyla kullanılır.

 Isıtma-Soğutma tesisatlarında kullanılan vana ve armatürlerin yalıtımı için üretilen vana ve armatür yalıtım ceketleri, soğuk hatlarda ısı kazancının yanı sıra oluşabilecek yoğuşmanın önlenmesi için de kullanılmalıdır. Vana Ceketi; silikon kaplı cam elyaf kumaş, poliüretan kaplı cam elyaf kumaş, alüminyum kaplı cam elyaf kumaş ile yalıtım malzemesi olarak da, soğuk hatlarda elastomerik kauçuk köpüğü, ılık ve sıcak hatlarda, taş yünü, cam yünü kullanılarak yapılmaktadır. Büzme ipleri cam elyaf ipler ve bağlama aparatları ise paslanmaz çeliktir. Prosese göre bağlama aparatları değişiklik gösterebilir.

 

VANALAR İÇİN  YALITIM CEKETİ

Orka vana ceketleri olarak endüstriyel valflerin her türlü ve modelleri için özel bir uyum sağlamak üzere tasarlanmış ve üretilmiştir:

Kelebek Vanalar 
Kontrol Vanalar
Glop Vanalar 
Küresel Vanalar 
Plug Vanalar 
Basınç Düşürücü Vanalar.

Pislik tutucular

Uygulamalarımız sabit işlem sıcaklıklarını sürdürmesini, aşırı sıcaklık ve hava koşullarından bileşenleri korumasını ve personelinin korunmasını karşılamak üzere özel olarak tasarlayıp ve üretmekteyiz.

Flanş yakıtım ceketi

endüstriyel ve sanayi tesislerinde  flanş bağlantıları boru sistemlerinin hayati bir bileşeni olup karbon çeliği, paslanmaz çelik veya alüminyumdan titanyuma veya egzotik alaşımlara kadar uygulamanın gereksinimlerini karşılayan malzemelerden üretilmektedir. Sistemde her zaman güvenilir şekilde çalışabilmesi önemlidir.

Bu değerler korumak için Ekipman ve boru tesisatlarındaki flaşları orka flanş yalıtım ceketleriyle izole etmekteyiz.

Pisliktutucu filtre yalıtım ceketi

Tüm sektörlerinde yaygın olarak kullanılan süzgeç/pislik tutucu birikintileri sudan ve diğer sıvılardan filtre eder ve değerli makine bileşenlerini korur. Süzgeçler ayrıca imal edilen ve işlenmiş nihai ürünlerin kalitesini olumsuz etkileyecek istenmeyen katıları temizlemek için kullanılır.

orka yalıtım ceketleri enerji verimliliğine katkıda bulunur ve operasyonlarınızın maliyetini düşürür. Hedef, işlem sıcaklıklarını korumak, makine ve personeli korumak ve işleyen borularında korozif etkileri azaltmak için çıkarılabilir yalıtım ceketleri katkıda bulunur ancak izolasyonun zorluklarından biri de sistem süzgeçlerini çıkarma ve temizleme gereğidir. Bazı durumlarda, süzgeçleri kolay erişmek için izolasyonsuz olarak bırakılmakta ancak bu süreç sıcaklığının korunmasında zorluklar ortaya koymakta ve boru ve makine bileşenleri üzerinde aşırı yük oluşturabilmektedir.

Pompa yalıtım ceketleri

Sisteminiz için doğru pompayı seçmek optimum üretim kalitesini arttırır ve kesintileri en aza indirir. Ayrıca, pompa yatırımınızı orka özel pompa yalıtım ceketi ile koruyarak ekipmanınızı korur, proses sıcaklıklarını korur, tesis sıcaklıklarını ve klima giderlerini azaltır gürültüyü ve titreşimi en aza indirirsiniz.

Özel pompa yalıtım ceketleri hangi boyutta olursa olsun en iyi verimi sağlar ve eksiksiz koruma için tasarlayıp üretmekteyiz. 

Boru yalıtım ceketleri

Boru sistemi endüstriyel tesisler için olmazsa olamazıdır. Makinenizin ve sisteminizin etkin bir şekilde çalışması için su veya farklı kimyasallar tedarik ederken veya ürününüzü işleme yoluyla taşımak için boru hattı hayati öneme sahiptir. Çoğu durumda, boru kaplama yalıtımı istenmekte. Uygun boru sistemi yalıtımı ile çok fayda elde edersiniz:

  • Boru hattı ve çevre havası arasındaki sıcaklık değişiminden kaynaklanan yoğunlaşma ve korozyonu önlenir
  • En iyi boru hattı sıcaklığı ve akışını koruyarak enerji tasarrufu yapın ve verimliliği arttırır
  • Aşırı sıcaklıklardan işçi güvenliği sağlalar
  • Endüstriyel ortamdaki aşırı ısınmayla ilişkili enerji maliyetlerini azaltır
  • Tesisinizdeki gürültü seviyelerini önemli ölçüde azaltır.

Ayrıca, sökülebilir boru izolasyonu kullanılarak tesis bakımı ve mühendislik maliyetleri önemli ölçüde azaltılır. Rutin temizlik ve ekipman bakımı için boru bağlantı parçalarının incelenmesi ve sökülmesi kolay ve verimli bir şekilde değiştirilmesi sağlar.

Orka sökülebilir boru yalıtım ceketi sisteme kolay erişim sağlar ve sizi daha hızlı üretim moduna döndürür.

 

Her bakımdan sonra yeni izolasyon işlerine para ödemeye ve izolasyon işlerinin bitmesini beklemeye gerek yok. Özel tasarlanmış çıkarılabilir orka boru yalıtım ceketleri zamandan, paradan enerjiden ve atıktan tasarruf sağlar.

Isıtıcılı yalıtım ceketi

Modern endüstriyel işlemler, sıcaklık, sıvı seviyeleri ve akış gibi imalat ve işleme değişkenlerinin doğru bir şekilde kontrol edilmesini gerektirir. 

Tesisinizdeki sert çevre koşullarından Ayrıca donmaya ve aşırı ısınmaya karşı mükemmel koruma sağlarlar.

Koruyucu, özel tasarlanmış çıkarılabilir orka ısıtıcılı Yalıtım ceketleri.

Egzoz yalıtım ceketleri

Gemi Endüstriyel tesis, elektrik üretimi, petrol ve gaz, madencilik, geri dönüşüm, petrokimya ve taşımacılık sektörlerinde kullanılan egzoz sistemleri, ısı, ses ve titreşim kontrolü için çeşitli zorluklar sunar. Orka egzoz yalıtım ceketleri tesisinizdeki egzoz sistemi uygulamaları için özel çözümler sağlar.

Gaz ve dizel türbinleri ve motor egzozları, yüksek düzeyde gürültü, hızlı ve aşırı sıcaklık birikimi ve türbülanslı sıcaklık akışı üretir.

Orka Çıkarılabilir egzoz  yalıtım ceketi    özel olarak imal edilmiştir ve 500 derece veya daha yüksek sıcaklıkları tutabilir. 

Orka egzoz yalıtım ceketi  sıcaklık ve gürültüyü kontrol altına alır, egzoz sistem bileşenlerini korurken çevre sıcaklığını kontrol eder ve personeli korur. 

Esanjör yalıtım ceketi

Eşanjörleri  makine ve prosesler için sıcaklık kontrolü sağlamak için birçok proses endüstrisinde yaşamsal bir bileşen. Genellikle, eşanjör, makinaların aşırı ısınma ve parçalanmaya karşı korunması için sıcaklıkları soğutmak için kullanılır. Orka eşanjör yalıtım ceketleri eşanjörlerinizi aşırı sıcaklık dalgalanmalarından koruyarak ve eşanjörlerin daha verimli çalışmasını sağlayarak performansı artırır.

orka eşanjör yalıtım ceketleri, herhangi bir eşanjör yapılandırması ve kurulumu için en iyi yalıtım kapsamını sağlamak için özel olarak imal edilmiştir. Buna ek olarak, enerji kayıplarını büyük ölçüde önler. sökülebilir eşanjör yalıtım ceketlerimiz sızıntıları ve benzeri sorunları çözmek için eşanjöre kolay erişim sağlar.

Özel tasarlanmış orka eşanjör yalıtım ceketleri,  sık bakım ve onarım gereksinimlerine çözümdür. Korozyonun tipik problemlerinden ve diğer sert üretim ortam koşullarından önleyici koruma sağlarlar ve hızlı erişim ve kolay sökülüp takılır izolasyon için en pratik çözümdür. orka yalıtım ceketleri, eşanjör bakımı ve onarımı için bakım ekibi tarafından kolaylıkla çıkarılır. 

Ses yalıtım ceketleri

Endüstriyel ve üretim ortamlarında gürültü kontrolü önemli bir sorundur. Yüksek gürültü seviyeleri çalışan verimliliğini düşürür, iletişim yetersizliği, çalışan yorgunluğu ve daha yüksek devamsızlık oranları sağlar.  daha sessiz, daha emniyetli bir çalışma ortamı ve gürültüyü azaltmak için maliyet etkin, yüksek üretim standartları talep eden bir süreçtir. Neyse ki, orka ses yalıtım ceketleri makine ve ekipmanı aşırı sıcaklık dalgalanmalarına karşı koruyan ve personelinizi koruyan yüksek derecede ses yalıtımı sağlar.

Endüstriyel fanlar, türbinler, pompalar, boru sistemleri, egzoz sistemleri ve daha fazlası, endüstriyel veya imalat ortamlarında gürültüye katkıda bulunur. Bu gürültü kaynaklarının belirlenmesi ve izole edilmesi gürültü ilk aşamadır. Sıcaklık kontrolü için izolasyon ceketleri imalat sürecinde, ses yalıtımı da dikkate alınabilir ve özel izolasyon malzemeleri ses yalıtımı sağlanabilir.

 

Vana Nedir

Vana bir proses veya sistem içerisinde basıncı ve akışkanı kontrol eden mekanizmadır

Boruda yüksek basıncın düşürülmesi sağlar

Akışkanı açar ve kapatır

Akışkanı azaltır ve arttırır

Akışkanın yönünü kontrol eder

Akışkanın basıncını düzenler

 

Hava, su, kimyasal, buhar ve buna benzer soğuk veya sıcak akışkanların iletilmesini sağlayan borulama sistemlerinde vazgeçilmez ekipmanlar olarak kullanılır.

Boru Vana Pislik tutucu çek valf ve ekipmanlar endüstriyel tesislerde işlevine göre sıcak veya soğuk izolasyon gereksinimi duymaktadır.

Endüstriyel tesislerde Boruların izolasyon yapılmasıyla ciddi derecede ısı ve enerji kaybı önlenmektedir boru sistemi üzerindeki vana ve ekipmanlar izolasyon yapılmaz ise vanalardan ve ekipmanlardan kaybedilen ısı daha çok enerji kullanılmasına bu da işletme maliyetlilerine yansıyacaktır.

Vana ve ekipmanların olduğu yerlerde içerisindeki akışkana göre basıncın yüksek olması iş sağlığı güvenliğini tehlikeye sokacağından izolasyonlu olması gerekmektedir.

Vana Ceketi Nedir?

Proses borulama sisteminde kullanılan vanalara işlevine göre (sıcak veya soğuk) olarak modellerine uygun kalıp alınıp flaşları da içine alacak şekilde 260c ile 800c  sıcaklıklara dayanıklı su ve kimyasal geçirmeyen yanmaz dış katman kumaşlar tercih edilerek içerisine taş yünü seramik yünü veya elastomerik kauçuk kullanılarak sıcaklığa dayanıklı kevler, çelik tel takviyeli  Para-aramid  dikiş ipleri ile dikilerek ek yeri bağlantı elamanı olarak paslanmaz kopçalar tokalar veya cırt bant sistemiyle vananın etrafını  saracak şekilde üretilen yalıtım malzemesidir..

Endüstriyel tesislerde boru proses sisteminde akışkan sıcaklıklarının muhafaza edilerek enerji tasarrufu sağlanması için boru sistemleri izolasyon yapılmaktadır boru sistemi üzerindeki vana ve ekipmanlar da ciddi ısı kaybı olmaktadır bu ısı kaybını önlemek için vana ve ekipmanlar modellerine ve işlevine göre  glop vana, gate vana, kelebek vana, küresel vana, pislik tutucu uygun çıkarılabilir vana izolasyon ceketleri yapılmalıdır yapılan vana ceketleri  ısı enerji verimliliği sağlamaktadır.

Vana ceketinin faydaları nelerdir?

Vanalarda oluşacak Isı kayıplarını minimum düzeye indirir.

Montajının kolay olması nedeniyle işletme teknik personeli kolayca sökülüp yerine takılabilir.

Vanaları ve flanşlarıda içine aldığından basınç ve sıcaklıktan oluşabilecek iş kazalarının önüne geçmektedir.  

Kolay sökülüp takılır olması bakım gerektiren vanalarda kolaylık sağlar.

Kullanılan malzemelerin sıvı geçirmez olaması  uzun süreli kullanılmasını sağlar izolasyon maliyetini düşürür.

  Dış katman kumaşı silikon kaplı olmasından dolayı vana ceketi, dış ortamlarda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Su ,Yağ, kimyasal ,sıvı, yakıt gibi sıvıların izolasyon malzemesine zarar vermesini engelleyerek  olumsuz koşulların rahat bir şekilde önüne geçişini sağlar.

Kullanılan vana ceketi malzemelerinin çeşitliliği sayesinde çok yüksek sıcaklıklardaki vana ve ekipmanlar ada uygulanmasını mümkün kılıyor.
 

Vana ceketlerinde yüksek sıcaklığa karşı kevler    iplikler kullanılmaktadır. Kenarlarında bağlama ipi adı verdiğimiz ipler bulunmaktadır. Bu kullanılan iplerin yüksek sıcaklığa karşı dirençli olması gerekir. Bundan dolayı vana ceketinde cam elyaf bağlama ipleri tercih edilmelidir.

Günümüzde birçok işletme yukarıdaki vana ceketi avantajlarından faydalanarak kendi işletmesinin enerji değerini artırmaktadır. Bunların önemi gerek işletmelerin enerji ihtiyaçlarını minimuma indirmek gerekse işçiler için uygun ve verimli çalışma ortamı  sağlamak içindir. Bu enerji tasarrufunun en önemli yanı uzun yıllar içinde tekrar masraf çıkarmaması ve kendini ileriki dönemde rahatlıkla amorti edebilmesidir. Vana ceketi günümüzde en çok tercih edilen yalıtım sistemlerinden birisi haline gelmiştir.

 

Dünyada  enerji kaynaklarının tükenmekte olması, bu kaynakların rasyonel bir biçimde kullanılmasını zorunlu kılmaktadır.

Bir çok ülkede yeni inşa edilen ve mevcut endüstriyel tesislerde yalıtım konusunu önemsemek zorundadır. Özellikle ısı yalıtımı, enerji kullanımı ve tasarrufunda çok önemli rol oynamaktadır. Avrupa birliği ülkelerinde enerjinin %50 sinden fazlasının proses sistemleri ve mahal ısıtma amacıyla kullanılıyor oluşu,proses ve mahallerde yapılacak olan yalıtım uygulamalarının tasarruf için çok  önemli olduğunu göstermekte.

Yapılan çalışmalarda, proses ısıtma sistemlerinde vanalar ve ekipmanlar da ısı kaybının meydana geldiği görülmekte  ısı kayıplarını azaltmak için vana ve ekipmanların izolasyon olması gerekmekte.

Ayrıca ısı yalıtımı sayesinde daha az yakıt yakılacağından atmosfere daha az karbondioksit ve diğer zararlı gazların yayılmasını sağlar. Bu sayede sera etkisi azaltılır ve küresel ısınma önlenir. Yalıtım sayesinde  (kömür, petrol, doğal gaz) daha az kullanılır. Isı yalıtımı ile sağlanacak enerji tasarrufu sayesinde konfordan vazgeçmeden enerjiyi verimli şekilde kullanmak ve enerji maliyetlerini düşürmek mümkün olacaktır.

Isıtma sistemlerinde genellikle izolasyonu yapılmayan vana ve armatürlerde (Vana, pislik tutucu, çek valf, kompansatör, eşanjör, su tankı vs.) ise bu sistemlerin en fazla ısı kayıplarının görüldüğü yerler olarak bilinmektedir.

Vana ve armatürlerdeki ısı kayıpları engellemenin yolu vana ceketlerinin kullanılmasıdır. Vana ceketi, vana ve armatürlerde enerji kayıplarını en aza indirmek ve enerji verimliliğini sağlamak maksadıyla kullanılır.

Isıtma-Soğutma tesisatlarında kullanılan vana ve armatürlerin yalıtımı için üretilen vana ve armatür yalıtım ceketleri, soğuk hatlarda ısı kazancının yanı sıra oluşabilecek boğuşmanın önlenmesi için de kullanılmalıdır. Vana Ceketi; silikon kaplı cam elyaf kumaş, poliüretan kaplı cam elyaf kumaş, alüminyum kaplı cam elyaf kumaş ile yalıtım malzemesi olarak da, soğuk hatlarda elastomerik kauçuk köpüğü, ılık ve sıcak hatlarda, taş yünü, cam yünü kullanılarak yapılmaktadır. Büzme ipleri cam elyaf ipler ve bağlama aparatları ise paslanmaz çeliktir. Prosese göre bağlama aparatları değişiklik gösterebilir.

 

Isı yalıtımının önemli bir aracı olan vana ceketleri pratik kullanımında ortaya çıkan ısının korunmasını sağlamak amacıyla üretilmektedir. Böylece ortaya çıkan enerji kaliteli bir şekilde korunmaktadır.

Orka Vana ceketleri uzun süre kullanıma uygundur. Hem kolay montaj imkanı, hem de uzun ömürlü olması nedeniyle tercih edilen vana ceketleri kullanıldığı vanaya göre tasarlanmaktadır.  

Bununla birlikte, soğutma ekipmanlarında ortaya çıkan ısının yoğunlaşmaya neden olmamasını sağlamaktadır. Kısacası, vana ceketleri vanalardaki yalıtım işleminin yerine getirilmesini hedeflerler.

Terlemeyi engellemesi veya ısı enerjisinin korunmasını sağlaması tasarruf açısından oldukça yararlıdır. Orka Vana ceketlerinin geniş bir kullanım alanı vardır.

Vana ve Ekipman İzolasyonu
Vana ve Ekipman İzolasyonu
Vana ve Ekipman İzolasyonu
Vana ve Ekipman İzolasyonu
Vana ve Ekipman İzolasyonu
Vana ve Ekipman İzolasyonu
Vana ve Ekipman İzolasyonu